Staráte sa o svoje obliečky správne?

Máme pre Vás pár rád, ako sa starať o Vašu posteľnú bielizeň, ktorú ste si napríklad kúpili práve u nás v našom e-shope.


 

Aj obliečky je potrebné prať, aj keď si to mnohý ľudia nemyslia, no rovnako ako napríklad oblečenie či záclony,mali zbaviť nečistôt a prachu.


Dokonca sa dá povedať, že obliečky by ste mali prať oveľa častejšie než ostatné materiály, lebo sú na ne kladené oveľa väčšie hygienické nároky. Musíte si uvedomiť, že obliečky prichádzajú do priameho kontaktu s vašou pokožkou. Ak by boli špinavé a zaprášené, mohli by ľahko spôsobiť alergické reakcie, hlavne vyrážky.


Obliečky je potrebné prať pravidelne. Myslite tiež na to, že je vhodné prať obliečky pred prvým použitím. Obliečky perte samostatne. Ak budete prať posteľnú bielizeň, je lepšie ju vyprať s väčším množstvom a oddelene od ostatných vecí. Ako pri každom praní myslíte na to, že miešanie farebného a bieleho prádla nie je vhodné, najmä ak periete na vyšších teplotách. Mohlo by dôjsť k zafarbeniu bieleho prádla.


Vhodný prací prášok, alebo prací gél.


Súvisí to s tým, či máte biele alebo farebné oblečenie. Logicky teda na farebné posteľné obliečky použite prášok na farebnú bielizeň.Pri praní posteľnej obliečky možno namiesto klasického pracieho prášku bez problémov použiť aj pracie gély. Tie sú síce zvyčajne drahšie, avšak o to dlhšie vám balenie vydrží, lebo ho je na jedno vypranie potrebné oveľa menšie množstvo.


Aviváž.


K praniu obliečky na posteľ môžete použiť aj aviváže. Pomocou nej docielite toho, že bude príjemne voňať. Je samozrejme potrebné si zvoliť takú aviváž, ktorá vám nebude z hľadiska aromatických vlastností vadiť. Aviváž tiež bielizeň zmäkčí, nebude tak drsné na dotyk. Pozor, pranie s avivážou sa netýka prvého prania obliečok, tu doporučujeme obliečky prvý krát vyprať bez aviváže.


Teplota prania.


Obliečky perte skôr pri nižších teplotách. Nielenže tak ušetríte energiu, ktorú spotrebuje práčka, ale tiež samotné posteľné obliečky, ktoré vďaka tomu dlhšie vydržia v pôvodnom vzhľade. Vždy sa tiež orientujte podľa informácií od výrobcu. Na obliečkach by malo byť, rovnako ako v prípade oblečenia, uvedené, na akých teplotách sa majú prať. Napr. saténové obliečky by ste mali prať pri teplote najviac 60°C niektoré nie dokonca viac ako 40°C. Moderné a obľúbené foto obliečky na teplote nie vyššej ako 30°C


Zrážanlivosť.


Pozor na zrazenie obliečky počas prania. Pokiaľ ide o veľmi obľúbené bavlnené obliečky, u nich sa s drobným zrazením po niekoľkonásobnom vypraní počíta, ale nemalo by byť nijako výrazné. Súvisí to s teplotou vody počas prania a tiež zvoleným pracím procesom.


Sušenie.


Ideálne je, ak máte automatickú sušičku bielizne. Potom je sušenie obliečok bez akýchkoľvek starostí. Pokiaľ ju nevlastníte, bielizeň nechajte dôkladne vysušiť. Nie je však príliš doporučené ju sušiť vonku, pretože by sa do nej mohli dostať rôzne alergény.


Žehlenie.


Otázku žehlenia je potrebné riešiť vždy u konkrétneho typu posteľnej obliečky. Bez problémov žehlite bavlnu. Napríklad krepové obliečky však nie je potrebné žehliť vôbec, rovnako tak satén.


Uskladnenie.


Ak máte obliečky vyprané a nebudete ich ihneď používať, je nutné ich uschovať v skrini, aby sa zbytočne nezaprášili a pranie by tak do značnej miery prišlo navnivoč. 

 

Copyright 2017 - 2022 © Didatex.sk